Hükümeti görevinden almak isteyen halkın protestolarının şiddeti gün geçtikçe artarken, Devlet Başkanı Jovenel Moise ise görevi bırakmayacağını açıklayarak olayların iyice artmasına sebep oldu.

Ülkede 5 haftadır devam eden gösterilerde görevi bırakması istenen Moise bir basın toplantısı düzenleyerek soruları cevaplandırdı. Kendisinin göreve demokratik yollardan geldiğini ve göstericilerin istemesiyle görevden ayrılmayacağını söyleyen Moise, görevi bırakmak için ülkesinde seçim yapılmasını ve seçimi kaybetmesi durumunda bırakacağını söyledi.

Ne olursa olsun bekleyeceğiz

Barışçıl bir şekilde olayı çözmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu da ifade eden Devlet Başkanı Jovenel Moise, muhalefete ve göstericilere müzakere yoluyla çözüm bulunabilmesi için açık kapı bıraktı. Kendisinin istifasının ona oy verenleri hayal kırıklığına uğratacağını ve böyle bir davranışın sorumsuzluk olduğunu hissettiğini söyleyen Moise, sonu ne olursa olsun müzakere yoluyla bu sorunu çözmek için bekleyeceğini duyurdu.

Uzun bir süredir sokaklarda olan halkın bu basın toplantısı sonrası nasıl tepki vereceğini önümüzdeki günler gösterecek. Ülkedeki gösteriler sırasında bugüne kadar 17 kişinin hayatını kaybettiği ve 187 kişinin yaralandığı açıklandı. Müzakere yoluna gidilmezse bu sayının çok daha fazla artması bekleniyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap