Açılan davanın tamamen saçma olduğu vurgulanırken, bankanın masum olduğuyla ilgili birçok belgenin ABD Adalet Bakanlığına daha önceden ulaştırıldığı, fakat bu belgelerin göz ardı edilerek iddanamae hazırlandığı ve dava açıldığı anlatıldı.
Halkbank tarafından KAP’a yapılan açıklamada hazırlanan iddianamede Halkbank ile ilgili somut verilere dayandırılması gereken hususların bir çoğunun Hakan Atilla’nın davasına dayandırıldığı, Halkbank bankasının herhangi bir şekilde dava edilecek bir faaliyetinin olmadığı belirtildi.

Halkbank tarafından ayrıca ABD’nin saygın avukatlık firmaları ile anlaşıldığı ve gönderilen belgelerin incelettirildiği vurgulanarak, bankanın İran’a yaptırımı delmeyle ilgili herhangi bir faaliyeti olmadığı sonucunun da raporlara yansıdığı belirtildi.

Halkbank Hisseleri Yerlerde

Halkbank tarafından Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan bu açıklamadan sonra Halkbank hisseleri adeta yere çakıldı. Son birkaç gündür 5.40 ile 5.75 arasında yukarı ve aşağı doğru dalgalanmalar yapan Halkbank hisselerinin KAP açıklamasından sonra ani bir şekilde düştüğü gözlemlendi. 16 Ekim Çarşamba sabahı bir önceki gün 5.40’dan kapanış yapmasına rağmen 5.01 ile günü açan Halkbank hisseleri, gün içerisinde dalgalı hareketini sürdürdü ve günü % 4.07’lik kayıpla 5.18’de tamamladı. Halkbank hisselerinin ABD’nin açtığı davadan daha ne kadar etkileneceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap