Türkiye’nin sınırında bir Kürt devleti kurulmasını istememesi ve bölgede yuvalanan PKK mensuplarını yok etmek istemesi üzerine başlatılan Barış Pınarı Harekatına, Amerika’nın devreye girmesiyle birlikte kısa bir ara verilmesini karar verildi.

Barış Pınarı Harekatı yalnızca ülkemizin iç siyasetinin malzeme konusu olmadı, dünya basınında da geniş yer buldu. Özellikle Milli Takım maçları oynanacağı zamana denk gelen harekat, milli takım oyuncularının asker selamı ile gol sevinci yaşamalarından sonra uluslararası bir boyuta geçti. Bu durum karşısında UEFA oyuncularımıza soruşturma açtığını duyururken, birçok futbolcumuz da sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları sebebiyle kulüplerin tarafından ya kınandı, ya da sözleşmeleri feshedildi.

Askerler Daima Hazırda Beklemektedir

İşte bunca olaya sebep olan Harekatın yaşandığı o bölgelerde şu anda adeta çıt çıkmıyor. Verilen ara kapsamında bölgede herhangi bir çatışma olmuyor fakat bu askerlerin tamamen çekildiği anlamını da taşımıyor. Askerlerimizin sınır boyu teyakkuz halinde olduğu biliniyor.

Amerika ile yapılan anlaşma kapsamında bölgede yer alan YPG/PKK’nın tahkimatlarını kendi kendine tahrip etmesi ve 32 kilometre bölgeden geriye çekilmesi kararlaştırıldı. Şimdi bu 5 gün içinde teröristlerin hareketleri izlenecek ve anlaşmaya uyup uymadıkları gözlenecek. Anlaşma dışına çıkıldığı taktirde ise operasyonun kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap