7 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen olayda bir sürücünün kasti olarak sokak ortasında uyumakta olan köpeğin üzerinden geçtiği kameralara yansıdı. Sosyal medyada bir anda trend olan video kısa zamanda geniş bir kitleye yayılınca kolluk güçleri de olaya müdahil oldular. Aracın plakasından araç sürücüsüne ulaşan ekipler, yol üzerinde uyuyan köpeği ezen şahsı gözaltına aldılar.

27 yaşında olduğu belirtilen Hasan Ç. isimli vatandaş gözaltına alındıktan sonra emniyette sorgulandı ve sonrasında mahkemeye sevk edildi. Mahkemede ise hakimden herkesin vicdanına anlatamayacağı serbest kalma kararı çıktı. Bu karara göre adli kontrol dahi verilmeyen vatandaş elini kolunu sallayarak sokaklarda gezmeye ve belki hayvanları kasti olarak ezmeye devam edecek.

Mecliste hayvan hakları ile kapsamlı çalışma yapıldığı biliniyor

Türkiye’de yakın zaman içerisinde hayvanlara şiddetle ilgili birçok olay yaşanmış ve çoğunun faili cezaevine gönderilmemişti. Bu olay da bu furyanın sonuncusu olarak hayvan severlerden büyük tepki topladı. Ülkemizde hayvan haklarına ilişkin kapsamlı bir kanun ve cezai işlemlerin artırılmasıyla ilgili son günlerde mecliste görüşülen yeni yasa paketinde de konunun ele alınması bekleniyor.

Üzerinden geçilen köpeğin videoda can havliyle kaçmaya çalıştığı görülüyor. Yaralı bir halde vatandaşlar tarafından veterinere götürülen köpeğin yapılan işlemlere rağmen hayatını kaybettiği öğrenildi. Bu durumun, sanık Hasan Ç.’nin yargılamasının seyrini değiştirip değiştirmeyeceği bilinmiyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap