Teknoloji

Hint CEO Pichai’den Beklenmedik Uyarı!

Hint CEO Pichai’den Beklenmedik Uyarı!

Günümüzde yavaş yavaş yapay zekaya sahip ürünlerin geliştirilmeye ve kamuya açık alanlarda kullanılmaya başladığını şahit olduğunu ifade eden Sundar Pichai, kendi tecrübesine gör çok büyük bir eksikliğin hemen doldurulması gerektiğini düşündüğü söyledi. Şu anda yapay zekalı robotlara ilişkin herhangi bir kanun olmadığını hatırlatan Pichai, tüm dünyada yapay zekanın kullanımına ilişkin bazı yasal zeminlerin oturtulmadan üretim yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Yapay zekanın kullanılması ve günümüz aktivitelerini kolaylaştırması hakkında onlarca olumlu açıklama yapmasıyla bilinen Pichai’nin bu şekilde bir açıklamaya imza atması beklenmedik bir uyarı olarak algılandı. Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz robotların dünyayı ele geçirmesi tarzındaki sahneleri gözler önüne getiren açıklamadan sonra bunu ciddiye alarak bazı ülkelerde yapay zekaya ilişkin tasa önerilerinin hazırlanması bekleniyor.

Google da Elini Taşın Altına Koyacak!

Sundar Pichai yaptığı açıklamada sadece ortaya bir iddia atmak yerine elini taşın altına koymak için hazır olduğunu da ifade etti. Pichai, Google teknik ekibinin bu yasal düzenlemeyle ilgili her zaman devlet makamlarından desteğini esirgemeyeceğini söyleyen Hint CEO, bu konudaki tecrübelerinden yararlanılması gerektiğinin de altınız çizdi.

Hatırlanacağı üzere “DeepFake” isimli yapay zeka ürünü olan uygulama da dünya çapında büyük bir eleştiri almıştı.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap