Türkiye’nin olmadığı bir NATO kuvvetinin bugünkünden daha iyi olacağı düşüncesini kesinlikle doğru bulmadığını söyleyen Rutte, Türkiye’nin NATO’nun doğu bölgesindeki en etkili gücü olduğunu, hem stratejik bir konumda bulunması, hem de jeopolitik açıdan önem arz etmesi sebebiyle NATO’nun Türkiye’siz yapamayacağını söyledi.

Bir NATO ülkesi olarak müttefiki Türkiye ile sık sık diyalog şansı bulduğunu aktaran Mark Rutte, Türkiye’nin NATO için çok büyük bir güç olduğunu belirtti. Suriye’de varlığını sürdüren DEAŞ örgütüne ilişkin de açıklama yapan Mark Rutte, DEAŞ’lı hiçkimsenin ülkesinin topraklarına kesinlikle adım atamayacağını da duyurdu.

Elimizde Yeterince Kelepçe var

Olası bir Hollanda’ya göçmen akını olursa da ellerinde yeterince kelepçe, cezaevi ve benzeri imkanların bulunduğunu hatırlatan Mark Rutte, hiç bir şeyden korkmadıklarının altını çizdi. Ülkedeki güvenlik güçlerinin yeterince donanımlı olduklarını söyleyen Mark Rutte, Türkiye’nin Suriyeli göçmenleri ülkesinde ağırlayarak Avrupa’ya kaçmalarına izin vermediğini ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Hollanda, 4 Nisan 1949 tarihinde kurulan NATO’nun ilk 12 üyesinden bir tanesi olan kurucu üyelerden birisi. Türkiye ise NATO kurulduktan 3 yıl sonra 18 Şubat 1952’de NATO’ya üye olmuş ve o günden bu yana aralıksız olarak askeri eğitimlerini sürdürmeye de devam edir.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap