Dünya

İngiltere Bu Sefer Brexit Demeyebilir!

Ingiltere Bu Sefer Brexit Demeyebilir!

Özellikle İngiltere’de yaşayan Avrupa Birliği pasaportlu kişiler ve İngiltere dışındaki Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan İngiliz vatandaşları bir anda seyahat kısıtlamasına maruz kalarak mağdur olmanın tedirginliğini fazlasıyla yaşıyor ve bu duruma çeşitli mecralarda tepki gösteriyorlar. Brexit süreci bir türlü çözümlenmeyen İngiltere’de bugün İskoçyalı bir siyasetçinin Brexit süreciyle ilgili sözleri tartışma yarattı. Lord Kerr tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz 3 yılın İngiltere halkı için büyük bir ders olduğunu ve yeniden referanduma gidilse kesinlikle vatandaşlar Avrupa Birliğinden çıkmama yönünde karar alır denildi. İngiltere’nin yeniden referanduma gitmesiyle ilgili bir gündem olmasa bile yakın zamanda yeniden bir referandum yapılmasını beklediğini söyleyen Lord Kerr, İngiliz halkının görüşlerinin bu sürecin iyi yönetilememesi sonucunda tamamen değiştiğini söyledi.

Artık halk Brexit’in ne olduğunu çok iyi biliyor

Brexit’in tam olarak ne anlama geldiğini bilmeden oy vermeye gidildiğini de söyleyen Kerr, artık halkın Brexit denilince ne anlaşıldığını iyi anladığını ve bu fikrini desteklemekten birçoğunun vazgeçtiğini söyledi. İngiltere’de yakın zamanda bir referandum yapılıp yapılmayacağını siyasilerin müzakereleri ve zaman gösterecek. Brexit süreciyle ilgili son olarak geçtiğimiz ay İngiltere Başbakanı Boris Johnson Avrupa Birliğinden yeniden bir erteleme talebinde bulunmuştu. Avrupa Birliği ile ayrılık anlaşmasıyla ilgili hala bir gelime olmazken, sürecin ne şekilde sürdürüleceği ise merak konusu.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com