Bu durum ise ülkede yaşayan 3.6 milyon Avrupa Birliği vatandaşını tedirgin etmeye devam ediyor. Bu vatandaşlar İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda sahip oldukları hakları kaybetme kaygısı yaşıyor. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılmasına çok az kaldı fakat şu ana kadar Avrupa Birliği ile İngiltere arasında herhangi bir mutabakat sağlanmadı.

Bu da sürecin sürekli uzamasına ve kafa karıştırıcı bir hal almasına sebep oldu. Ayrılık sürecinin ne şekilde gerçekleşeceğini hala üst düzey yönetici mertebesindeki kişiler dahi bilmiyorlar. İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarından ziyade, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan İngilizlerin de karşılarında ne gibi bir sürecin kendilerini beklediği hakkında kimsenin bir fikri yok.

Brexit gerçekleşirse serbest dolaşım bundan etkilenecek

Bazı yasalar gereği Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları, diğer AB ülkelerinde bir takım ayrıcalıklara sahip oluyorlar. AB ülkelerinde vize serbestliği, indirimler ve birçok ayrıcalıktan faydalanan İngiliz vatandaşlar, Brexit gerçekleşmesi durumunda bir anda tüm bu ayrıcalıklardan yoksun kalma endişesi taşıyor.

İngiltere’de serbest dolaşım hakkına sahip olan 3.6 milyon AB vatandaşının da bu haklarının Brexit sonucunda bitebileceği konuşuluyor. Aileleri de dikkate alındığında 5 milyon kişinin bu durumdan etkilenmesi, bazı ailelerin bu süreçte uzun süreli ayrılık yaşayabileceği de ihtimaller dahilinde olduğu belirtiliyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap