Dünya

İngiltere’den Yeni Nükleer Anlaşma Önerisi!

İngiltere’den Yeni Nükleer Anlaşma Önerisi!

İran ile ABD arasında uzun yıllardır süren nükleer kriziyle ilgili bir teklifte bulunan Boris Johnson, iki ülke arasında sıfırdan bir anlaşmanın yapılmasını ve isminin de Trump Anlaşması olmasını istedi. Teklifini Amerika Başkanı Trump’a ileten Boris Johnson’a ne şekilde cevap verileceği şimdiden merak edilmeye başlandı.

Şu anda geçerli olan anlaşmanın Kanunen İran’ı nükleer silah üretme konusunda engellemesi gerektiğini fakat İran’ın bazı çekincelerden dolayı anlaşmayı kabul etmeyerek nükleer konusunda somut adımlar attığını söyleyen Johnson, bu anlaşmayı kimsenin beğenmediğini itiraf etti.

Bu anlaşmadan herkesin kurtulmak istediğini ifade eden Johnson, bunun yerine yeni bir anlaşma metni hazırlanmadan kurtulmanın da mümkün olmadığını söyledi.

İran ile ABD Arasındaki Nükleer Krizin Sebebi Neydi ?

Amerika’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkeleri Donald Trump’ın başkanlığından önce İran’la masaya oturmuş ve İran’ın nükleer silah yapma konusunda denetimli bir şekilde hareket etmesini sağlayacak anlaşmaya imza atmıştı. Donald Trump’ın başkan seçilmesinden sonra Amerika bu anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında ise Amerika önce İran’a yaptırım uygulamaya başlamış, sonrasında ise İran’la ticari ilişkilerini sürdüren ülkelere yaptırım uygulayacağını açıklayarak dünyaya gözdağı vermişti.

Şimdi tüm dünyanın gözü Amerika Başkanı Trump’a döndü. Özellikle sosyal medyayı da çok etkin bir şekilde kullanan Trump’ın kısa zamanda ya basın toplantısı yapması, ya da sosyal medya hesabı üzerinden Boris Johnson’ın teklifine yanıt vermesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap