Otomobil

İnsansız Araç Origin Nihayet Tanıtıldı!

İnsansız Araç Origin Nihayet Tanıtıldı!

Motor denilince akla ilk gelen uluslararası şirketlerden olan General Motors tamamen otonom olarak üreteceği “Origin” isimli aracını tüm dünyaya tanıttı.

Hiçbir sürücü olmadan çalışan, hatta sürücü olsa dahi kumanda edecek bir direksiyonu ya da pedalları bulunmayan bu ilginç araba herkesin dikkatini çekti. General Motors’un Cruise olarak adlandırılan araç üretim biriminin bu aracı tasarlarken Chevrolet Bolt EV modelindeki arabayı baz aldığını ve bu modelden alınan ilham ile tam otonom araç üretimini tamamladıkları belirtildi. Daha önceden bu araçla ilgili duyurular yapılmış ve ilerleyen günlerde tamamen bilgisayar yazılımı ile çalışan tam otonom araç üretilmesinin planlandığı belirtilmişti. İlk başlarda çoğu kişi bu projenin hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini düşünmüştü. Fakat beklenen olmadı ve Cruise bu aracını tüm dünyaya tanıtmayı başardı.

Aracın tasarımı incelendiğinde mini bir otobüsü andırıyor. Ortadan sağa ve sola doğru açılan iki tane kapısı bulunan bu araçta ilginç olan ise aynalar. Hiçbir sürücüsü olmayan aracın aynalarının sadece tasarım amaçlı koyulduğu belirtiliyor. Bunun dışında göze hitap eden siyah ve beyaz renkleriyle cezbedici görünen otonom aracın tepe bölümü ise çatıyı andıran kırmızı renkle kaplanmış durumda.

Amaç Taksi Filosu Oluşturmak

İnsanların bir yerden bir yere masrafsız olarka taşınmasının öngörüldüğü bu araçların önümüzdeki yıllarda aktif olarak yollarda olma ihtimali yüksek. Origin isimli otonom araçların Türkiye’ye ne zaman geleceği ya da gelip gelmeyeceği ise bilinmiyor.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap