Dünya

Irak ve ABD’den DAEŞ Toplantısı!

Irak ve ABD’den DAEŞ Toplantısı!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih bir araya gelerek uzun bir süre boyunca DAEŞ ile nasıl mücadele edileceği, bölgede aktif olarak faaliyetlerini sürdüren DAEŞ terör örgütü üyelerinin sonunun nasıl getirileceği ve bunların saldırılarından nasıl korunulacağı konularında fikir alışverişinde bulundular.

DAEŞ ile mücadele ederken bireysel bir şekilde mücadele etmek yerine, birkaç ülkenin omuz omuza vererek koordinasyonlu bir şekilde DAEŞ’e karşı mücadele etmenin önemine değinildi. Irak ile ABD’nin uzun yıllar iyi bir müttefiklik ilişkisinin bulunduğunun altı çizildi.

İranlı Generalin Öldürülmesi de Konuşuldu

Kısa bir süre önce Amerika tarafından Irak topraklarına yapılan hava saldırısında İranlı general Kasım Süleymani ve bazı İranlı askerler öldürülmüş ve iki ülke arasında büyük bir gerginlik yaşanmıştı. Savaşın eşiğine gelen iki ülkenin yaşanan olaylarının Irak’ta yaşanmasından dolayı Pompeo ile Salih arasında yapılan konuşmalarda bu saldırıyla ilgili de bazı konuşmaların geçtiği öğrenildi.

Başka Nelerin Konuşulduğu Merak Ediliyor

Toplantının uzun sürmesi, birçok farklı konunun da aynı toplantıda konuşulup konuşulmadığı sorusunun birçok kişi tarafından düşünülmesine sebep oldu. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun her ziyaretinden sonra olduğu gibi bu ziyaretinden kısa bir süre geçtikten sonra internette görüşmenin detaylarının netleşmesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap