Dünya

İran Tehdidini Genelkurmay Başkanları Masaya Yatırdı!

Düzenlenen bu konferansa Avrupa devletlerinden ve Ortadoğu devletlerinin genelkurmay başkanlarının katılım gösterdiği ve önemli bir konu konuşulduğu bildirildi. yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı ve genelkurmay başkanlarının bir araya geldiği toplantıda Suudi Arabistan büyük rol oynadı.

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın büyük petrol ihracatını gerçekleştiren petrolde ve olarak nitelendirilen şirketine yönelik gerçekleştirilen saldırı sonucunda Suudi Arabistan böyle bir güvenlik toplantısı yapmaya karar verdi. aynı zamanda toplantının bir diğer konusu ise İran’ın agresif dış politikasına karşılık ne gibi güvenlik önlemleri alınmalı gibi sorunlara da çözüm yolları arandı. İran’ın dünyaya adeta tek başına kafa tuttuğunu belirten genelkurmay başkanları deniz ve hava güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda farklı görüşlerde bulundu.

Suudi Arabistan’ın petrolde devine saldırı

14 Eylül’de silahlı insansız hava araçları vasıtasıyla Suudi Arabistan’ın büyük petrol şirketlerinden olan saudi aramco firmasına geniş çaplı ve büyük yankı uyandıran bir saldırı gerçekleşti. Saldırıyı üstlenen Yemen’deki Husiler Suudi Arabistan’a günlük 5.7 milyon bir zarar verdi.

Husiler saldırıyor 10 adet silahlı insansız hava aracı yardımıyla gerçekleştirdiklerini iddia ettiler. Suudi Arabistan’ın ve aynı zamanda dünyanın petrol devlerinden olan şirketin zararı ise oldukça büyük miktarda. Suudi Arabistan’a yönelik gerçekleştirilen bu saldırılar hem ülke ekonomisine hem de dünya petrol sirkülasyonuna büyük zarar verdi.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com