Ekonomi

İstanbul’a 5G Test Vadisi Geliyor!

İstanbul’a 5G Test Vadisi Geliyor!

Anadolu Ajansından alınan bilgilere göre Türkiye 2020 yılında 5G altyapısına adım atmaya hazırlanıyor ve bunun altyapı çalışmaları tüm hızıyla sürdürülüyor. 5G cihazların testinin yapılabileceği alanların da büyük ihtiyaç olduğu ve bu kapsamda Ankara’da bir adet kurulan test vadisinin İstanbul’da da yapılacağı aktarıldı.

Test vadilerinin en büyük özelliği, bir ülkenin sadece 5G teknolojisini kullanan ülke değil, onunla ilgili birşeyler üreten ve gerekli test ortamlarına sahip olan bir ülke olabilmek. Bunun için yapılacak olan test vadilerinde 5G ile ilgili birçok test yapılmasına olanak sunulacak.

Teknolojik gelişmelerde artık Türkiye’de yer alacak

5G’ye geçiş ile birlikte kısa bir süre içerisinde hiç tanışmadığımız teknolojilerle tanışacağız ve buna teknolojiye en yatkın kişiler bile uzun bir alışma sürecinden sonra normal bir şekilde karşılayacak. Bu sebeple dünyada da çok yerde bulunmayan bu teknolojinin önderlerinden olmayı hedefleyen Türkiye, 5G test vadisi projesini çok önemsiyor ve çalışmalar son sürat devam ediyor.

İstanbul’da oluşturulacak 5G test vadisinden önce “5G Vadisi İstanbul Geleceğin Teknolojileri Zirvesi” isminde bir etkinliğin düzenlenmesi ve vadiye yönelik fikirlerin tartışılması da planlanıyor. Çalışmaların fitilini ateşleyecek olan bu zirvenin tarihinin henüz netlik kazanmadığı bildirildi.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com