Gündem

İstanbul’da Organ Ticareti!

İstanbul’da Organ Ticareti!

Yaşanan son olay kapsamında İstanbul’da bulunan özel bir hastaneye yasadışı yollardan böbrek nakli için başvuruda bulunan 9’u yabancı uyruklu olan toplamda 10 kişi, emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği operasyon kapsamında gözaltına alındı. Yapılan operasyon kapsamında “100 bin lira karşılığında organını verecek” kişilerin arandığı ortaya çıktı.

Elebaşı olan Ürdün asıllı E.A.H.Q.’nun organizasyonunu yaptığı yasadışı organ nakli ticareti, Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği baskın ile ortaya çıktı. Küçükçekmece ve Ümraniye’de bulunan 3 özel hastanede sahte belgeler aracılığıyla yasadışı olarak organ nakli gerçekleştirildiği iddiası üzerine söz konusu hastanelere emniyet ekipleri tarafından baskın düzenlendi.

Çok sayıda sahte belgeye ulaşıldı

18 Eylül tarihi itibariyle eşzamanlı olarak gerçekleştirilen baskın kapsamında gözaltına alınan elebaşı Ürdünlü E.A.H.Q. ile N.Y.M.A., Bulgaristanlı K.N.İ., Moğolistanlı M.D. ile D.C., Ukraynalı M.U., İsrailli M.A.L., O.G. ile T.Ü ve M.D. gözaltına alındı.

Emniyet ekiplerine gelen ihbar üzerine Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından söz konusu hastanelere eşzamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda çok sayıda sahte rapor, evrak, kaşe, pasaport ve diploma ele geçirilirken,  soruşturanın derinleştirileceği belirtildi. Emniyet ekipleri tarafından gözaltına alınan şahısların ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildikleri, 5 zanlının adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, ancak E.A.H.Q.’nun tutuklandığı açıklandı.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com