Ekonomi

İTO’dan Firmalara İhracata Teşvik Hamlesi!

İTO’dan Firmalara İhracata Teşvik Hamlesi!

13 Aralık 2019 Cuma gününe kadar başvuruların yapılabileceği belirtilirken formun internet sitesi üzerinde yer aldığı bilgisi de verildi. Uygulamaya başvuru yapmak isteyenler için kolay doldurulabilen bir form hazırlandı.

Konuyla ilgili İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç önemli açıklamalarda bulundu. Bu programa başvurmak için gerekli şartlardan bahseden Avdagiç firmaların çalışan eleman sayısının en az 5 olması gerektiğini, bu sayının 250’yi de geçmemesi gerektiğini söyledi. Firmanın elle tutulur bir ihracat geçmişinin de olmaması gerektiğini söyleyen Avdagiç, 100 bin dolar ve daha yüksek meblağda bir ihracat yapmış olan firmaların da başvuru sağlayamayacaklarını belirtti.

Çeşitli sektörlerde üreticilik yapan ve bu ürünlerini yurt dışında nasıl satması gerektiği hakkında hiçbir fikri olmayan firma sahiplerine kendilerinin özet şeklinde gerekli bilgileri sunduğunu söyleyen Avdagiç bu eğitimde kadın firma sahiplerine de öncelik vereceklerini ifade etti.

Katılım Sayımız Çok Yüksek

Toplamda 20 firmanın kabul göreceğinin altını çizen Şekib Avdagiç bu firmaların % 25’inin, yani en az 5 tanesinin İstanbul Kadın Girişimciler Kulübü üyesi olmasının zorunlu olacağını söyledi.

2005 yılında başladıkları programa şimdiye kadar tam 266 işletmenin başvurarak ihracata adım attığını söyleyen İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, 64 saatlik bu eğitime mümkün olduğunda başvuru yapılması gerektiğini ifade etti. Sayının gittikçe artması bekleniyor. Talepler çok yüksek olduğu uygulama vatandaşlar tarafından da beğeni ile karşılandı.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap