Dünya

Japonya Ortadoğu Koalisyonu Kararını Açıkladı!

Japonya Ortadogu Koalisyonu Kararini Acikladi!

Japon hükümeti, ülkeye yapılacak petrol sevkiyatlarını sağlıklı olarak yapılabilmesi için bölgeye askeri güçleri göndermeye hazır olduğunu belirtti. Ancak asker gönderme için tarihinin henüz belli olmadığı belirtildi. Suga yaptığı basın toplantısında, “Orta Doğu’da yer alan uyum ve güç, Japonya’nın da içinde bulunduğu küresel ağ için kritik öneme sahip. Hangi önlemlerin bizim için gerçekte en iyisi olacağına tamamen inceledikten sonra, kendi önlemlerimizi bağımsız olarak almayı ve gerçekleştirmeyi seçeceğiz.” dedi. Ayrıca, meclisin yetkili organı olarak bölgeye asker gönderme seçeneğini kullanması durumunda, Japon parlamentosunun onay vermesi gerekmeyecek.

Japonya’nın öncelikle Umman Körfezi, Kuzey Arap Denizi, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ni birbirine bağlayan boğazları hakkında da bölgede birtakım çalışmalar yapmak amacıyla savaş gemileri göndermeyi amaçladığını söyledi. Ayrıca savaş gemilerinin ne zaman belirlenen bölgeye gönderileceği konusunda henüz kesin bir tarih belirlenmedi.

Sevkiyatlar Güvenli Olarak Yapılıyor

Japonya bilindiği üzere petrol ihtiyacını büyük ölçüde bu bölgeden yaptığı ithalata bağlı. Ayrıca uzun bir süredir İran’la olan ilişkilerini iyi bir şekilde sürdürdüğü için, böyle bir güce katılmakta tereddüt ediyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Japonya’ya petrol taşıyan tanker Umman Denizi’nde saldırıya uğramış ancak olayda herhangi bir kayıp yaşanmamıştır. Bu bölgeden yapılan sevkiyatların güvenli bir şekilde ülkeye ulaşmasının sağlanması için Japon hükümeti çalışmalarını sürdürmekte.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com