Jeffrey’in bölgeyi ziyaret amacının DEAŞ ile mücadele olduğu açıklanırken, önce Bağdat, sonrasında ise IBKY ve Erbil’in ziyaret edileceği belirtildi. James Jeffrey’in ziyareti hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından sözlü açıklama yapılmadı. Resmi web sitesi üzerinden yazılı bir açıklama paylaşıldı ve açıklamada gidilecek olan bölgeler ve ziyaretin amaçları belirtildi.

Yapılan açıklamada DEAŞ’ın bölgedeki varlığının günden güne eridiği, DEAŞ’ın tam anlamıyla mağlup edildiği fakat bu mağlubiyetin sürekliliğinin sağlanması ve DEAŞ’ın tekrar etkili olmaması için alınması gereken tedbirlerin konuşulacağı açıklandı. Suriye ve Irak’ta alınması gereken önlemlerin masaya yatırılacağı açıklanan bildiride gerekli iş birlikleri ve fikir alışverişlerinin Jeffrey koordinatörlüğünde yürütüleceği ifade edildi.

Peşmergelere Destek Vermeye Devam Edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığının devamında peşmergelerden övgülerle de bahsedildi. James Jeffrey’in Irak ve Suriye bölgesine giderek ABD’nin tarafsızlığı kapsamında temaslarda bulunacağını, Irak’ın refah seviyesinin yükseltilmesine dönük ABD’nin amaçlarını orada uygulayacağını ve sonrasında Irak Bölgesel Kürt Yönetimine giderek peşmergelere verilen desteğin devamının geleceğini haber vereceğini iletti.

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri sadece bölgedeki peşmergeleri ya da yerel unsurları değil, Türkiye’nin terör örgütü olarak kabul ettiği YPG/PKK güçlerine de uzun bir süredir yardım yapıyor. Türkiye’nin ısrarlarına karşın hala bu örgütün bir terör grubu olduğunu kabul etmeyen ABD yönetimi, terörist Mazlum’dan da Mazlum General olarak bahsetmeye devam ediyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap