Ekonomi

Kamuran Yazıcı Demiryolu Taşımacılığı Hakkında Açıklamalarda Bulundu!

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası İpekyolu İşadamları Zirvesine katılan Kamuran Yazıcı TCDD’nin yeniden yapılandırma aşamasında olduğunu ve vatandaşa daha hızlı ve etkin bir şekilde hizmet vermek için büyük efor sarfedildiğini belirtti. TCDD’nin 163 yıl önce kurulduğunu ve birçok alanda hizmet verdiğinin altını çizen Kamuran Yazıcı toplam demir yolu hattının 12,803 kilometreye çıkarıldığını söyledi.

İnsan taşımacılığından ziyade özellikle yurt dışından gemi ile gelen ürünlerin ulaştırılmasında demir yolunun büyük bir payı olduğunu vurgulayan Yazıcı Türkiye’de toplamda 192 adet liman bulunduğunu, bunların 16’sında doğrudan demir yolunun hattının bağlı olduğunu belirtti. Yazıcı, ülke genelinde bu şekilde taşınan tüm yüklerin % 30 gibi bir kısmının demir yolu ile taşındığını hatırlattı.

Gümrük İşlemleri Artık Daha Kısa Sürecek

Demir yolu ile taşımacılıkta gümrükte kaybedilen zamanın minimuma inmesi için de çalışma başlattıklarını belirten Yazıcı, tren vagonlarında taşınan eşyaların basitleştirilmiş usul kapsamında gümrük işlemlerinin uygulandığını söyledi. Yazıcı böylece 60 vagonluk bir trendeki tüm yükün maksimum 15 dakikalık bir sürede işleminin gerçekleştiğini ifade etti. Bu şekilde daha fazla işin yapılacağını bildiren Yazıcı artık gümrüklerde beklemeye son dedi.

TCDD Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, ülkemizin Karadeniz bölgesinde şehirlerin turizmini de canlandırmak için önümüzdeki yıllarda fırsatlar yaratmak istediklerini belirtti. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesindeki şehirlerle Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattını bağlamak için çalışmaların sürdüğünü belirten Yazıcı, bu şehirlerin kalkınma hızlarının artmasına katkı sunacaklarını açıkladı.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap