Eğitim

Karnesini İnternette Paylaşan Çocuklara Şok!

Karnesini İnternette Paylaşan Çocuklara Şok!

Kişisel verilerin korunmasına ilişkin bir zaafiyetin yaşanabileceği uzmanlar tarafından açıklandı. Sosyal medyanın günümüzde hiç olmadığı kadar aktif bir şekilde kullanılması, insanların alışkanlıklarını da fazlasıyla değiştirmiş durumda. Durum böyle olunca geçtiğimiz hafta öğrencilerin karne alımından sonra sosyal medya hesaplarından paylaşılan karne fotoğrafı sayısı da rekor seviyeye ulaştı.

Üzerinde T.C. Kimlik numaralarının da yazılı olduğu bu karnelerin herkese açık bir şekilde paylaşılmasına bazı kurumlar tedbirli davranarak aileleri uyardı.

Kişisel Veri Koruma Danışmanlığında yönetici pozisyonunda çalışan Sefa Karcıoğlu konuyla ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Karcıoğlu herkesin iyi bir niyet çerçevesinde çocuklarının karnelerini sosyal medyada paylaştığını, herkesin çocuğunun karnesine ulaşabilmesini büyük bir istekle arzuladıklarını, fakat atladıkları çok önemli bir hususun bulunduğunu söyledi.

Karneleri Sosyal Medya Üzerinde Paylaşmayın

Karnelerin üzerinde yer alan kimlik numaralarının bazıları tarafından alınarak kötü işlerde kullanılması için veri tabanlarına eklenebileceği tehlikesini hatırlatan Karcıoğlu şimdi olmasa da ilerleyen yıllarda bu T.C. Kimlik ve isim soy isim bilgileriyle bir takım kirli işlere imza atılabileceğini söyledi.

Karne fotoğrafı paylaşmanın yaşanan bir mutluluğu başkalarıyla güzel anı paylaşmak anlamına geldiğini de ifade eden Karcıoğlu, bu durumun iyi gibi gözükse de istenmeden çocukların özel hayatlarını tehlikeye atmak anlamına da geldiğini hatırlatarak velileri özel bilgilerin paylaşılması konusunda daha hassasiyetle davranmaya davet etti.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap