Göstericilerin sokaklara döküldüğü Katalonya’da gün geçtikçe olayların şiddeti de artıyor. Son olarak dün akşam yapılan gösterilerde 3 göstericinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Katalonya’da merkezi yönetimden bağımsız olarak referandum yapılması kararına imza atan siyasetçiler İspanya Yüksek Mahkemesinde yargılandı ve bu siyasetçiler hapise atıldı. Bunun üzerine onbine yakın kişi kararı protesto amacıyla sokaklara döküldü

Gün geçtikçe daha da artan şiddet olayları üzerine polis ekipleri günden güne gözaltı sayılarını artırdı. Göstericiler ise kamu binalarını hedef almaya ve bu binalara baskınlar yapmaya başladılar. Bu göstericilerin polis tarafından biber gazı ile durdurulmaya çalışılması çok sayıda kişinin yaralanmasına da sebep oldu. Göz yaşartıcı maddenin sıkılmasıyla birlikte 9 kişinin yaralandığı dünkü protestolarda, yaralıların hastaneye kaldırılarak tedavilerine başlanıldığı duyuruldu.

Eylemlerde haklı olduklarını vurguluyorlar

Katalonya olarak adlandırılan Barcelona’da protesto gösterilerine ilişkin olarak Katalonya Özerk Yönetimi Sözcüsü Meritxell Budo da açıklamalarda bulundu. Protestocular tarafından yapılan eylemlerin haklı olduğunu vurgulayan ve onların duygularını anladıklarını söyleyen Budo, gösterilere sonuna kadar destek vererek protestocuları teşvik etti. İspanya’nın merkezi hükümeti ise Barcelona’da devam eden olayları kınarken, olayın kimler tarafından organize edildiğini araştırdığını, sorumlular hakkında ilerleyen günlerde adli işlem başlatacağını duyurdu.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap