Eskiden olduğu gibi müteahhitler artık projeye yarıda bırakıp kaçmak gibi bir lükse sahip değiller. Eğer müteahhit kentsel dönüşüm kapsamında başladığı bir inşaata 6 ay ara verirse ya da projeye 1 sene boyunca başlamadıysa arsa sahibi müteahhit ile arasında imzaladığı sözleşmeyi tek taraflı olarak fesheden bilecek Bu da birçok konut mağduriyetin önüne geçen oldukça güzel bir karar. Bu sayede vatandaşların mağduriyeti bir nebze olsun azalacak ve kentsel dönüşüm daha farklı bir boyuta taşınacaktır.

Böyle bir çalışmanın bugüne kadar çoktan yapılmış olması gerektiğini belirten GİSP Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş, devletin böyle bir yönetmeliği çıkarmakta çok geç kaldığını ifade etti.

Sorun Finansal Konuları Kapsamaktadır

Eğer bu karar kentsel dönüşümün başladığı zamanlarda çıksaydı kentsel dönüşüm projeleri daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilirdi sözlerini kullandı. kentsel dönüşümde ve inşaat sektöründe asıl meselenin genellikle müteahhit etrafında döndüğünü dile getiren Gümüş, aslında sorunun burada değil tamamen finansal konularda olduğunu söyledi.

Müteahhit ile devletin ortak çalışması gerektiğini her fırsatta vurgulayan başkan, Türkiye’de gayrimenkul borsalaşma ortamı kurularak imar hakkı transferinin gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu. Bu sayede deprem riski taşıyan binalar ya da kentler başka yerlere taşınarak risk minimuma indirilecektir.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap