Spor

Kenyalı Atlet 42 Km’yi 2 Saatin Altında Koştu!

Kenyali Atlet 42 Km'yi 2 Saatin Altinda Kostu!

95 yıllık tarih boyunca koşulan maratonda bugüne kadar 2 saatin altına inen olmamıştı. Bu rekoru Viyana’da alt üst eden Kenyalı atlet Eliud Kipchoge 1 saat 59 dakika 40 saniyede yarışı tamamladı ve tarihe geçti. Bir bakıma kendi rekorunu egale eden Eliud Kipchoge, daha önce 16 Eylül 2018 tarihinde Berlin’de düzenlenen Avrupa Şampiyonasında koştuğu maratonu 2:01:39’luk dereceyle tamamlamış ve dünya tarihinin en hızlı 42 kilometre maratoncusu ünvanına sahipti. Hem kendi rekorunu kıran, hem de 2 saatlik baraj diye tabir edilen barajın altına düşen başarılı atlet yarıştan sonra açıklamalarda bulundu

Tarih yazdığım için mutluyum

35 yaşındaki Kenyalı atlet Eliud Kipchoge yaptığı açıklamada tüm dünyanın kendisini konuşacağını söyledi. Aya ilk defa adım atan kişinin konuşulmasıyla kendi yaptığı işi eş tutan atlet, Viyana’ya tarih yazmaya geldiğini ve bunu başardığı için mutlu olduğunu aktardı.

“Bir insan için sınır yoktur” anlamına gelen “I Believe No Human is Limited” sloganıyla bu yola başladığını söyleyen ve yarış öncesinde Viyana’ya yerleşerek şehri gezdiğini ve tanıdığını söyleyen atlet, fiziki hazırlık kadar mental hazırlığın da öneminini altını çizde. Her gün kendisine başaracağını tekrarladığını ve sonunda 2 saatlik barajın altına düşmeyi başardığını söyleyen Kipchoge gelecekte daha büyük rekorlara imza atmak istediğini söyledi.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com