Eğitim

Kitap Okuma Alışkanlığı Erken Yaşta Kazandırılmalı!

Kitap Okuma Alışkanlığı Erken Yaşta Kazandırılmalı!

Uzun yıllardan bu yana süregelen kitap okumama alışkanlığının en büyük sebebi olarak küçük yaştan kitap okuma alışkanlığı kazanılmaması karşımıza çıkıyor. Bunu aşabilmenin yolu ise küçük çocuklarınıza kitap okumayı aşılamaktan, okuma yazma bilmeyen çocuklarınıza ise yatarken kitap okumaktan geçiyor.

Ağaç Yaşken Eğilir Kuralı Kitap Okumada da Geçerli

Konuya ilişkin olarak Yıldız Teknik Üniversitesinde gerçekleşen Evde Eğitim Zirvesinde Ev Okulu Derneği Yöneticisi Eren konuya ilişkin bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada bugüne kadar eğitim alanında ilkokuldan üniversiteye kadar bütün aşamalarda bilfiil görev aldığını ve eğitim konusunda eksiklikleri yakından takip ettiğini söyledi. Eğitime değil ama e-yitime karşıyım diyerek son zamanlarda küçük çocukları esir alan akıllı telefon ve tablet oyunlarını hedef alan Eren, hayatımızdan yitirdiğimiz onlarca şey olduğunu söyledi ve velileri uyardı.

Arkadaşlıklar Dahi Sanal Ortamda

Günümüzde öğrencilerin sadece ödevlerinin sanal ortamda değil, arkadaşlıklarının da sanal ortamda geçtiğini vurgulayan Eren, ailelerin çocuklarıyla ilgilenerek onların daha fazla yitireceği şeylere göz yummalarını istedi. Çocukların kitap okuma alışkanlığının tam da başlaması gereken çağlarda olduğunu, onlara kitap okuma sevgisinin aileler tarafından aşılanması gerektiğini vurgulayan Eren, çocuklara akşam yataklarına girdiklerinde ya da gün içerisinde farklı farklı zamanlarda aileler tarafından kitap okunmasının, çocukların kişisel gelişimlerinde ve kitap okuma alışkanlığı kazanmasında anahtar rolü olduğunu söyledi.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com