Ekonomi

Kredi Çekmek Hangi Bankadan Daha Avantajlıdır

Kredi Çekmek Hangi Bankadan Daha Avantajlıdır

Acil nakde ihtiyacı olanlar, araç almak isteyenler, konut almak isteyenler ve çeşitli ihtiyacı olan kişiler bankalara kredi çekmek için başvuruda bulunurlar. Başvuru yapmadan önce bankaları araştırırlar ve hangi banka en uygun taksitler ve geri ödeme seçenekleri sunuyorsa o bankadan kredi alma başvurusunda bulunurlar.

Kredi çekerken belli kriterlere dikkat etmek gerekir. Bu kriterlerin en önemlisi çekilecek olan kredinin faiz oranıdır. Her bankanın kredi faizleri farklılık göstermesine karşın, masrafları da düşünüldüğünde hemen hemen aynı hesaba gelir.

İhtiyaç Kredisi Hangi Bankadan Çekilmelidir?

İhtiyaç kredisi çekerken avantaj sağlamak için düşünülmesi gereken iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi hangi bankanın aynı vade seçeneğine aynı tutar için uyguladığı kredi faiz oranıdır. İkinci önemli nokta ise aynı tutar ve vade sayısı üzerinden kesilen masraf tutarıdır. İhtiyaç kredisinde en uygun faiz oranını belirlemek ve masraf tutarını hesaplamak için internet siteleri kurulmuştur ve bu siteler aracılığıyla kredi faiz ve masrafları hesaplanmaktadır.

Araç Kredisi Hangi Bankadan Çekilmelidir?

Araç kredilerinde durum, ihtiyaç kredilerinde olduğu gibidir. Araç kredilerindeki tek farklı nokta, sıfır kredi araçlar ve ikinci el araçlar için uygulanan sigorta kapsamlarıdır. Araç kredisi hangi bankadan çekilmek isteniyorsa o bankanın kendine özel kasko sigortası yapan sigorta şirketi bulunur. Araç sigorta şirketi tarafından daimi müntehin (rehin) yapılır. Bu sigorta dalı her sigorta şirketinde farklı olarak uygulanmaktadır ve araç kredisi çekecek olan kişilerin bu sigorta konusuna dikkat etmeleri gerekir. Sigorta şirketlerinin özel indirimleri veya farklı seçenekleri bulunmaktadır. Taşıt kredisi alırken sigorta seçenekleri ayrıntıları ile incelenmelidir.

Konut Kredisi Hangi Bankadan Çekilmelidir?

Konut kredisi çekimi, ihtiyaç ve araç kredisi çekimlerinden biraz daha farklı işlemlerle yapılır. Konut kredisinde faiz oranları önemli olduğu kadar, eksper ücretleri de önemlidir. Konut kredisi içine eklenen bir diğer tutar eksper masrafı olmaktadır. Eksperin görevi alınacak evin değerini biçmektir. Konut kredisinde alınacak ev banka tarafından ipotek edilmekte, kredi borcu tamamen bittiğinde ipotek, banka tarafından kaldırılmaktadır. Aynı zamanda konut kredisi çekilecek banka seçilirken, bankaların dosya masrafları da incelenmelidir.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap