Teknoloji

Mahkeme Uber’le İlgili Son Sözünü Söyledi!

Mahkeme Uber’le Ilgili Son Sozunu Soyledi!

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesinden bugün çıkan kararlar birlikte bir devir daha yeni yeni başlarken kapanmış oldu. Mahkeme, Uber’in faaliyetlerinin durdurulması kararını verdi. Türkiye’de bir dönem taksicilerin Uber araçlarının yolunu kesmelerine sebep olan ve büyük tartışma yaratan Uber sorunu bugün mahkemede çözülmüş oldu. Mahkemenin verdiği karara göre Uber Türkiye’de herhangi bir faaliyette bulunamayacak.

Bilindiği üzere Uber uygulamasının çalışma prensibi, araç talep eden kişilerin akıllı telefon uygulaması üzerinden araçları bulundukları konuma istemeleri ve lüks bir şekilde seyahat etmeleri idi. Uber üzerine yaşanan tartışmalardan sonra 31 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararını kendi kendine vermişti. Sonrasında Careem isimli bir uygulama ile anlaşarak sonrasında bu uygulamayı satın alan Uber yetkilileri, Careem üzerinden gelen müşterilerle ilgilenmeye devam ediyorlardı.

Uber’in Durdurulmasına Tepkiler var

Türkiye’de bir çok işsize iş kapısı olan Uber’le ilgili net bir açıklama yapılmasa dahi birçok kişinin bu uygulamanın durdurulmasına olan tepkileri büyüyor. Lüks taşımacılık hizmeti sunan Uber’in büyük bir müşteri kitlesi bulunuyordu. Bu kitlenin büyük bir bölümü ise hayatlarında hiçbir zaman taksi kullanmayı düşünmeyen, genel anlamda bu zümrenin davranışlarından ve politikalarından hoşnut olmayan kişilerden oluşuyor. Uber’in bu mahkeme kararı sonrasında ne yapacağı merakla bekleniyor.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com