Dünya

Malta Başbakanı Baskılara Dayanamadı!

Malta Başbakanı Baskılara Dayanamadı!

Göstericilerin sokaklardaki protestosu hala sürerken, istifası istenen Başbakan Joseph Muscat sonunda beklenen açıklamayı yaptı. 2017 yılından bu yana Galizia cinayetiyle ilgili yapılan soruşturmanın geçtiğimiz Cumartesi günü son duruşması görüldü. Duruşmada iktidara yakın bir iş adamına Galizia cinayetine yardım ettiği suçu atfedildi.

Tüm bu yaşanan gelişmelerden sonra Başbakan Muscat duruşmayla ilgili verilen kararların bir kısmının doğru olduğunu belirtirken, bazı kararların ise daha iyi bir şekilde verilmesi gerektiğini söyledi.

Malta’nın ulusal televizyon kanalına konuşan Muscat, mensubu olduğu İşçi Partisi’ne kendisinin yerine başka birini belirlemesini isteyeceğini de açıkladı. Muscat, Malta’nın herşeye yeniden başlaması gerektiğini ve temiz bir sayfaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Görevi 12 Ocak 2020 tarihinde bırakmayı planladığını belirten Joseph Muscat’ın bu açıklaması dahi göstericileri sakinleştirmeye yetmedi. Uzun bir süredir Başbakanın görevi bırakması için çağrı yapan göstericiler 12 Ocak tarihini de beklemek istemediklerini belirterek Muscat’ın görevi derhal bırakmasını istedi. Göstericiler ne kadar ciddi olduklarını yaptıkları eylemler ile bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Malta’da Ne Yaşanmıştı ?

Daphne Caruana Galizia adlı bir gazeteci ülkenin önde gelen iş adamları ile siyasetin içindeki kişilerin yaptığı yolsuzlukların peşine düşmüş ve Malta’da gündemi değiştirecek önemli haberlere imzasını atmıştı. Bir takım çevrelerde rahatsızlığa sebep olan bu haberlerden kısa bir süre sonra Galizia’nın arabasını çalıştırdığı sırada araç havaya uçmuş ve gazeteci suikaste kurban gitmişti.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap