Ekonomi

Mastercard Genel Müdürü Hedeflerini Açıkladı!

Mastercard Genel Müdürü Hedeflerini Açıkladı!

Ülkemizdeki kredi kartı kullanımlarına dair istatistik bilgilerini veren Çağlayan, yanında nakit para taşımayan bir toplum oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Yiğit Çağlayan yaptığı açıklamada bu yıl Türkiye’de toplamda 2.3 trilyon liralık bir harcama yapıldığı, bu harcamaların kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan bölümünün % 41’e tekabül ettiği belirtildi. Geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında bu oranda % 3 gibi yüksek bir artış yaşandığını belirten Yiğit Çağlayan yakın zamanda yanında nakit para taşıma alışkanlığını terketmiş bir toplum hayal ettiklerini açıkladı.

Türkiye’de yaşayan vatandaşların % 63 gibi büyük bir kısmının ya banka kartı ya da kredi kartı sahibi olduğunu da ifade eden Çağlayan, aktif kart sayısının 230 milyona ulaştığı fakat önemli olanın nüfusun ne kadarına ulaşıldığı olduğunu belirtti.

Temassız Kartlar Yaygınlaştırılmaya Devam Ediyor

Yiğit Çağlayan kendilerini en çok geliştirmeleri gereken sektörü ise market alışverişi olarak belirlediklerini söyledi. Bugünkü verilere bakıldığında market ve restoran alışverişlerinde nakit kullanım oranının % 78 civarında olduğunu belirten Çağlayan, buna çare olarak temassız kartların yaygınlaştırılması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Toplu taşımada da 15 şehirde temassız kartın kullanılabilmesi için adımların atıldığını ve artık uygulamaya geçildiğini hatırlatan Çağlayan, temassız karta sahip olma oranını da yükseltmek için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Alışveriş tarafında da büyük kolaylıklar sağlayan temassız kart uygulaması hızlı ve güvenli alışveriş için önemli bir mesele olduğunun altı çiziliyor.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap