Eğitim

MEB 881 Öğrenciyi Okumaya Gönderiyor!

MEB 881 Ogrenciyi Okumaya Gonderiyor

Milli Eğitim Bakanlığının başına geldiği günden bu yana birçok önemli projenin altında imzası bulunan Ziya Selçuk şimdi de bir kısım başarılı öğrencileri yurt dışında okumaya göndermeye karar verdi.

Bakanlık tarafından bursları karşılanacak olan tam 881 öğrencinin yurt dışına okumaya gitmesine karar verildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada bu öğrencilerin Türkiye’nin geleceği için çok önemli işlerin altını çizecekleri vurgulanırken hem ailelerinin, hem de milletin bu öğrencilerle gurur duyması gerektiğini söyledi. Dünyanın dört bir yanına dağılarak oradaki ilimi alıp ülkeye geri dönmeleri için görevlendirilen birer görevli olarak öğrencileri gördüğünü söyleyen Ziya Selçuk, öğrencilere hem yolculuk esnasında hem da eğitim ve öğretimleri esnasında başarılar diledi.

Bursları Bakanlık Ödeyecek

Bursiyer 881 öğrenciyle ilgili alınan bilgilere göre bu öğrencilerin tamamı yüksek lisans yapmak üzere yurt dışına gidecek ve en az 2 yıl boyunca yurt dışında eğitim ve öğretime devam edecek. Bakanlık tarafından bursları ödenecek olan öğrencileri maddi anlamda büyük sıkıntılar yaşamaması bekleniyor. Lakin Bakanlığın verdiği burs genellikle diğer kurumlar tarafından verilen ya da görev için yurt dışına gönderilen memurlara göre çok daha yüksek bir rakam oluyor.

Burslu bir şekilde yurt dışına gidecek öğrencilerin ne şartlarda yaşayacaklarına ilişkin de Selçuk’un önemli açıklamaları oldu. Ziya Selçuk konuşmasında MEB tarafından yurt dışına burs verilerek gönderilen öğrencileri rahatıyla ilgili de çalışma yapıldığını açıklamıştı.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap