Eğitim

MEB Sınıfta Kalma Oranını Artıracak Sisteme Geçiyor!

MEB Sinifta Kalma Oranini Artiracak Sisteme Geciyor!

Öğrencilerin sürekli ayak uydurmaya çalıştığı eğitim sisteminde bu yıl ise her dersten ayrı ayrı 50 puanın üzerinde not ortalaması alınması şartı getiriliyor. Uzun zamandır eğitimde yapılan yeniliklere bir yenisi daha ekleniyor.

Öğrencileri yakından ilgilendiren bu yeni sistemde artık tüm derslerin ortalamasına bakılmaması, her dersin not ortalamasına ayrı ayrı bakılması öngörülüyor. Daha önceden bazı dersler 50 not barajının altında kalsa da tüm derslerin ortalaması 50’nin üzerinde olduğu için ikmale kalınmıyordu. Yeni geçilecek sistemde ise 50 not ortalaması tutturulamayan dersler için ikmale kalınacak ve yeniden bu dersten geçmek gerekecek. İkmal sınavlarında da başarısız olan öğrenciler ise sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak.

Alınan bilgilerde 3 derse kadar 50 ortalaması tutturulamaması durumlarında da üst sınıfa geçilebileceği fakat bu derslerin notlarının üst sınıfta yükseltilmesinin zorunlu olacağı bir sistem üzerinde de çalışıldığı öğrenildi.

Hedefimiz Not Ortalamasının Yükselmesi

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi tarafından yapılan açıklamada yeni sisteme geçişle birlikte öğretmenlerin öğrenciler gözünde daha da değerli kılınmasının sağlanacağı belirtildi. Halihazırda öğrencilerin bazı derslere önem vermeyerek, diğer derslerle toplam ortalamayı yükseltmeyi hedeflediklerini belirten yetkili, bu sistemden sonra öğretmeni dinlememe, dersi umursamama gibi yaşanan problemlerin tamamen ortadan kalkmasını hedeflediklerini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığının üzerinde çalıştığı yeni ders geçme sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğü ve 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılında bu sistemin geçerli olacağı açıklandı.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com

Yorum Yap