Eğitim

MEB’den Sınır İlleriyle İlgili Önlem!

MEB’den Sınır İlleriyle İlgili Önlem!

Sınır ilinde yer alan okulların eğitimlerinin bütüncül bir şekilde ele alınmasıyla ilgili toplanan kurul üyeleri atılması gereken adımlarla ilgili görüşmeler yaptı. “Koordinasyon kurulu” olarak anılan kurula, Milli Eğitim Bakanının yardımcılarından Mustafa Safran başkanlık etti. İlk defa gerçekleştirilen toplantıda birçok kurul üyesi hazır bulundu. Sınırda yaşanan hareketlenme ve o bölgelerde okulda yaşayan çocukların durumları ile ilgili konular masaya yatırıldı. Olası bir sınırdan içeriye roket atar saldırısı yapılması durumunda okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili de konuşan kuruldan bu konuya ilişkin bir karar çıkmadı.

Öğrenciler farklı bir bölgede eğitim görmeli

Bunun yanında bazı bölgelerde okullar tatil edilmişti. Bu bölgede yaşayan öğrencilerin almaları gereken fakat alamadıkları eğitimlerin ne şekilde telafi edecekleri de konuşuldu. İlk toplantı olması hasebiyle konuşulan konuların çoğunda bir karara varılamazken, ilerleyen günlerde koordinasyon kurulunun yeniden toplanarak bazı konular hakkında net kararlar alması bekleniyor. Bu kararlar içerisinde eğitime ara veren öğrencilerin farklı bir bölgeye taşınarak eğitim faaliyetlerine devam etmesi kararı dahi çıkabileceği söyleniyor.

Kurul tarafından görüşülen konuların bazılarına da bölgede görev yapan eğitmenlerin kararının alınması gerektiği için bekletilme kararı verildi. Bu tarzda konular hakkında sınır birliklerindeki İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden görüş istenecek ve gelecek görüşe binaen nihai kararlar verilecek.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com