Ekonomi

Merkez Bankası Başkanından Ümitvari Açıklama!

Merkez Bankası Başkanından Ümitvari Açıklama!

Temmuz ayının başlarında görevinden alınan Murat Çetinkaya’nın yerine Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının başına geçen Murat Uysal ekonomiye dair herkese umut verecek açıklamalarda bulundu.

2020 yılına girilmesiyle birlikte ekonomik dengelerde daha hassas davranılacağını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yıl içerisindeki verileri titizlikle incelemek suretiyle adımlar atılacağını belirtti. Türkiye’de yaşanan enflasyonun günden güne daha da düşmesini ve en sonunda tek haneli rakamlara gerilemesini beklediğini söyleyen Murat Uysal hem vatandaşlara, hem de Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenlere umut verdi.

Murat Uysal son dönemde yapılan politika faizindeki indirimlere de değinerek ülkenin gidişatının iyi olmasından dolayı faizlerde indirim yapılabildiğini ve ilerleyen günlerde daha yeni sürprizlerle karşılaşılma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. İçine girdiğimiz yıl içerisinde vatandaşların ürüne olan taleplerinin artmasını beklediğini ifade eden Uysal yavaş yavaş piyasalardaki durgunluğun sona erdiğini ve paranın sirkülasyonunun hızlandığını da vurguladı.

2020 Yılının İkinci Yarısında Hedef Tek Haneli Enflasyon

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal 2020 yılı içerisindeki beklenti ve hedeflerini de açıkladı. Murat Uysal’a göre Nisan ayına girilmesiyle birlikte enflasyonda aşağı doğru inişler başlayacak ve Temmuz ayıyla birlikte bu düşüş % 10 seviyelerinin de altına inerek tek haneli rakamlar görülecek.

Herkesin en çok merak ettiği dolar ve euro fiyatıyla ilgili ise Merkez Bankasının herhangi bir tahmininin bulunmadığını söyleyen Murat Uysal toplantıya katılan basın mensuplarına teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap