Eğitim

Meslek Liseleri Dünyaları Üretti!

Meslek Liseleri Dünyaları Üretti!

MEB tarafından yapılan açıklamada geeride bıraktığımız 2019 yılı içerisinde Türkiye genelindeki meslek liselerinde üretilen ürünlerin satış gelirlerine ilişkin bilgiler aktarıldı.

Buna göre tüm meslek lisesi öğrencilerinin emeğiyle üretilen ürünlerden 392 milyon lira kazanıldığı tespit edildi. Oldukça büyük bir rakama ulaşılması sevindirirken, bu miktarın Türkiye ekonomisine katkı sağlaması da diğer yandan geleceğe umutla bakmamızı sağladı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada 2018 ve 2019 yılları kıyaslandı. Bir önceki yıl olan 2018 yılı içerisinde meslek lisesi öğrencilerinin ortaya çıkardığı katma değerin 2019 yılında tam % 40 oranında arttığı tespit edildi. En yüksek gelirin geldiği iller Ankara, Antakya ve Antalya olurken en başarılı meslek lisesi ise Antakya’da bulunan Dörtyol Recep Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

İstanbul Hayal Kırıklığı Yarattı

Ortaya çıkan sonuçlar çok şaşırtıcı bazı bilgilere de erişilmesini sağladı. Büyük bir nüfusa sahip olan İstanbul’daki meslek liselerinden tahmin edildiği kadar gelir elde edilemedi.

Yalnızca İstanbul değil, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve daha birçok büyükşehir statüsündeki şehirlerde imkanların da diğerlerine göre daha fazla olmasına rağmen istenen düzeye çıkılamadığı görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı bu bölgelerdeki meslek liselerindeki verimi artırmak için çalışmalar yaparak performans değerlerini yükseltmeye çalışacağını açıkladı.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap