Teknoloji

Milli Denizaltı İçin Hedef 2030!

Milli Denizaltı İçin Hedef 2030!

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının denizaltı filosunun gelişmişliği ve kaliteli personel gücü ile birlikte muazzam bir askeri güç haline gelen denizaltıların şu anda tamamı yabancı ülkeler tarafından üretilmiş durumda. Milli uçak, milli gemi ve milli araba gibi projelerin arkasından milli denizaltı için de adımlar atıldığı ve 2030 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kullanacağı denizaltılara bu milli araçların da eklenmesinin planlandığı aktarıldı.

Amerika ile geçmişten bugüne kadar yaşanan İnsansız Hava Aracı, Hava Savunma Sistemleri ve F-35 gibi problemlerin ardından sürekli milli çatı altında bu ürünleri icat etmesiyle ün kazanan Türkiye, son olarak gözünü denizaltıların imalatına dikti. Milli Denizaltı (MİLDEN) ismi verilecek bu savaş makineleri 2030 yılına kadar üretilmesi ve Deniz Kuvvetleri envanterine katılması bekleniyor. Hem tasarımı, hem de yazılımı Türk mühendisler tarafından ortaya çıkarılan bu denizaltı, şu anda kullanılan birçok denizaltıdan daha uzun sürelerle denizin altında kalabilecek.

Tasarım Üzerinde Çalışmalar Devam Ediyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının şu anda envanterinde 12 denizaltı olduğu biliniyor. Bu denizaltıların tümü Almanya’da üretilen Tip-209 ailesine mensup modeller. Bu 12 denizaltının yarısı kadarının 2030 yılında yeni üretilecek olan milli denizaltı ile değiştirilmesi planlanıyor. Şu anda yayınlanan tasarımın üzerine zamanla daha farklı yenilikler ve sistemde çeşitli özelliklerin de zamanla eklenebileceği açıklandı.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com