Son olarak Milli Savunma Bakanlığının resmi twitter hesabından yapılan açıklama da bunu doğrular nitelikte. Yapılan açıklamada Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriyenin kuzeyinde oluşması muhtemel bir terör koridoruna müsaade etmeyeceği ve harekata ilişkin hazırlıkların tamamlandığı duyuruldu.

Türkiye bir süredir Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulmasını ve bu bölgenin Türkiye’nin kontrolünde olmasını istiyordu. Fakat Amerika her ne kadar askeri anlamda ortak devriye atmaya yanaşsa da diğer taraftan Türkiye’nin terörist olarak gördüğü gruplara silah yardımı yapmayı sürdürüyordu. Nihayetinde günümüze gelindiğinde Amerika ile bölge üzerinde tam anlamıyla bir anlaşmaya varılamazken, Türkiye bu durumda kendisi inisiyatif alarak Suriye’ye asker sevkiyatı yapmaya hazırlanıyor.

Önümüzdeki günlerde Ortadoğu karışacak

Bugüne yeni girdiğimiz saatlerde gece 01:05’de paylaşılan twitter paylaşımında bir Türk askerinin savaş bölgesinde muhtemelen Suriyeli bir çocuğun elini tuttuğu fotoğraf yer alırken, alt kısmındaki açıklamada da bölgemizin huzurunun, Suriyelilerin huzurunun sağlanmasıyla sağlanacağı, bu bölgede bir güvenli barış koridoru kurulmasının elzem olduğu ve bu bölgede teröristlerin barınmasına izin verilmeyeceği belirtildi. Son olarak harekat için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtilen twitter paylaşımına binlerce yorum ve beğeni yağdı. Önümüzdeki günlerde Suriyeye harekatın başlaması bekleniyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap