NASA’dan İyonosferi İzleme Hamlesi!

Dün gece gerçekleştirilen uydu gönderiminin başarılı olduğu belirtildi. NASA yetkililerinin yaptığı açıklamada uydunun Florida bölgesinde sahil üzerindeyken Stargazer L-1011 uçağından bırakıldığı ve bırakılır bırakılmaz roketinin ateşlendiği belirtildi. Uydunun ortalama bir buzdolabı kadar yer kapladığı belirtilirken, atmosferde yer alan iyonosferle ilgili veriler toplayarak yapılacak uzay çalışmalarına ışık tutacağı öğrenildi.

İyonosfer Tam Bir Fizik Laboratuarı

NASA çalışanlarına göre iyonosfer tabakası, diğer atmosfer tabakalarına göre oldukça önem arz ediyor. Çünkü uzayın bitimindeki tabaka olan iyonosferde birçok farklı uzay olayı gerçekleştiği söyleniyor. Dünyada meydana gelen hava olaylarının da iyonosferdeki güce katkı sağladığı söyleniyor. Uzun yıllardır uzay hakkında çalışmalar yapan ve özellikle uzaya gönderilen astronotların neyle karşılaşacaklarını belirlemek amacıyla keşifler yapan NASA’nın bu hamlesi sayesinde, astronotların ve yörüngeye gönderilecek olan uzay araçlarının korumasının artırılması hedefleniyor.

İyonosfer Araştırması İlk Değil

İyonosferin incelenmesi amacıyla daha önceden de Gold isimli bir uydu yörüngeye gönderilmişti. Bu sebeple dün gece gönderilen uydu iyonosferi izleme konusunda bir ilk olmasa da gelişmiş teknolojiyi barındırması sebebiyle daha net sonuçlar alınması bekleniyor. Bunun yanında ileride Uluslararası Uzay İstasyonunun da dahil olacağı bir program izlenerek daha fazla uydunun iyonosfer yörüngesine gönderilerek incelemeler yapılması planlanıyor.

Etiketler: