Dünya

Netenyahu’nun Dokunulmazlığı Yakında Kaldırılabilir!

Netenyahu’nun Dokunulmazlığı Yakında Kaldırılabilir!

İsrail Meclisi tarafından Netenyahu’nun dokunulmazlık başvurusunun incelenmesi için İçişleri Komisyonu kurulması için oylama yapılacak. Oylama sonucu komisyonun kurulmasına karar verilirse, Netenyahu’nun yargılanmasına giden sürecin önü açılacak.

Çünkü bu komisyonun üyelerinin büyük bir kısmı Netenyahu’ya muhalif kanattan oluşacak ve yapılan başvuruya büyük ihtimalle red kararı verecek.

Bilindiği üzere İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu hakkında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 3 ayrı dosya hazırlanmıştı. Yargılanmasına karar verilen Netenyahu meclise dokunulmazlık başvurusu yaparak süreci uzatmıştı. Şimdilerde bu başvurunun ne şekilde değerlendirileceği ve sonucu merak edilmeye başlandı.

Normal şartlarda mecliste oylanması gereken bu başvuru muhalif kanadın hamlesiyle İçişleri Komisyonu tarafından değerlendirilmesi gündeme geldi. İçişleri Komisyonunun kurulmasıyla ilgili çetin bir tartışmaya giren meclis üyeleri kısa bir süre sonra bu komisyonun kurulup kurulmayacağıyla ilgili oylama yapacak.

İçişleri Komisyonunun Kurulma İhtimali Çok Yüksek

Binyamin Netenyahu’nun kendi partisinin bazı üyelerinden dahi destek alamadığı düşünüldüğünde komisyonun kurulma ihtimalinin kesine yakın bir ihtimal olduğu görülüyor. Muhalif partinin milletvekili sayısı şu anda Netenyahu’yu destekleyen partinin milletvekili sayısından 2 kişi daha fazla.

Bunun yanında geriye kalan milletvekillerinin de genel anlamda Netenyahu’yu haksız gördükleri ve yargılanmasını istedikleri biliniyor. 120 milletvekilinin yarısından bir fazlasının onay vermesi durumunda Netenyahu önce dokunulmazlığa, sonrasında ise mahkemeye bir adım daha yaklaşacak.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap