Eğitim

Okula Gitmek İçin Tekne Kullanıyorlar!

Okula Gitmek İçin Tekne Kullanıyorlar!

Alınan bilgiye göre Antalya’nın Kaş ve Demre ilçesinde yaşayan ve okula bir hayli uzak olan 7 çocuk bir yerde birleşiyorlar ve tekne bu çocukları okula götürmek için her sabah gelerek onları alıp götürüyor. Çünkü bu çocukların yaşadığı evlerin okula kara bağlantısı bulunmuyor.

Her sabah ve akşam bu şekilde yorucu bir yolculuk yapan 7 çocuk tekneye bindikten sonra tam 19 kilometre yol gidiyorlar. Zaman ve yorgunluk olarak çocuklara oldukça büyük bir külfet bindiren bu yolculuk hafta içi hergün yaşanıyor. Tekneden indikten sonra da 6 kilometrelik bir yol yürüyen çocuklar, diğer çocukların aksine okula vardıklarında adeta rahatlıyorlar.

Öğrenci sayısı yetersizliğinden ötürü mevcut okul kapandı

Tekne ile alınan bu çocuklar bir balıkçı köyü olan Kaleköy isimli bölgede yaşıyorlar. Bu çocukların çektiği sıkıntı henüz yeni. Çünkü daha önce Kaleköy’de bir okul bulunuyordu fakat öğrenci sayısının yetersizliğinden dolayı okul kapandı ve bu çocuklar mecburen 25 kilometre ötedeki okula gitmek zorunda kaldılar.

Öğrencilerin tekne ile gidiş ve gelişlerinde problem yaşanıp yaşanmadığını denetleme amacıyla zaman zaman İlçe Milli Eğitim Müdürü ve okul müdürü de öğrencilerle beraber tekne yolculuğu yapıyor. Bu durumun çözümlenmesi için uzun süredir bir çözüm üretilemezken, Kaleköy’deki eski okulun yeniden açılıp açılmayacağı ise merak konusu.

Yazar hakkında

Sacid Alpata

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Araştırma görevlisiyim. Derslerden kalan vakitlerde haber yazmaktayım. Profesyonel olarak burada içerik üretiyorum.

E-Posta: sacidalpata@aktueladam.com