Teknoloji

Parçalı Ay Tutulması Türkiye’den İzlendi!

Parçalı Ay Tutulması Türkiye’den İzlendi!

Cuma günü akşam saatler 20.00 civarındayken başlayan parçalı ay tutulması esnasında büyük bir görsel şölen yaşandı. Türkiye’nin birçok yerinden izlenebilen bu gök olayına büyük bir ilgi gösterildi. O anı izleyenler adeta kendilerinden geçti ve hiç bitmemesini istedi. Nitekim öyle de oldu. Çünkü akşam 20.00’de başlayan parçalı ay tutulması neredeyse 5 saat kadar sürdü.

Haziran Ayında 2 Farklı Gök Olayı Yaşanacak

Yıl içerisinde birkaç kere meydana gelen bu olayın 2020 yılının hemen başında gerçekleşmesi herkesi mutlu etti. Bir sonraki parçalı ay tutulmasının ise bundan tam 5 ay sonra, 5 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşeceği açıklandı. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra 21 Haziran 2020 tarihinde ise Türkiye’den de izlenebilecek olan bir parçalı güneş tutulmasının yaşanacağı belirtildi.

Cuma akşam herkesi heyecanlandıran ve uzun süre izlenebilen parçalı ay tutulmasının Türkiye dışında birçok ülke tarafından da gözlemlenebildiği açıklandı. Bu sebeple sırf ay tutulmasını izlemek için başka bir ülkeye seyahat etme zorunluluğu gibi problemlerle karşılaşılmadı. Çünkü hemen hemen her ülkeden parçalı ay tutulması rahatlıkla izlenebildi.

Haziran ayında yaşanması beklenen gök olaylarının Afrika kıtası, Hindistan ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra öte taraftaki Çin ve Tayvan ülkelerinden seyredilebileceği açıklandı.

Yazar hakkında

Eylem Çayır

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü Mezunuyum. Uzun yıllardır sosyal medya ve haber sektöründe içerik üretmekteyim. Profesyonel olarak haber editörlüğü yapıyorum.

         E-Posta: eylemcayir@aktueladam.com

Yorum Yap