Bu anlaşma sonrası Türkiye’nin kısa süreli de olsa elde ettiği başarı ile birlikte azalan bölgesel ve jeopolitik risklerin yanı sıra küresel bağlamda ticari ilişkiler ve Brexit’e ilişkin artan iyimser tablo Türk lirası varlıkların değerlenme süreci önündeki engellerin ortadan kalktığına işaret etti.

Barış Pınarı Harekatı’nın bölgesel etkileri ile jeopolitik risk algısı, ABD’den gelen yaptırım açıklamalarının piyasalarda yarattığı tedirginlikleri artırmıştı. Türk Lirası varlıkları üzerinde oluşan baskı haftanın son işlem gününe kadar etkili olmasıyla birlikte baskıya neden olan bariyerlerin ortadan kalkması ya da hafiflemesi ile yükselişe geçerek endeks haftayı 98.415,34 puandan tamamladı.

Piyasalarda Pozitif Gelişmeler Sürüyor

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin Suriye konusunda Ankara’daki yaklaşık 5 saat süren anlaşma sonrasında ateşkes kararı almasıyla birlikte, yaptırımların kaldırılacağının söylenmesi ile Türk lirası diğer para birimleri karşısında değer kazanırken, BIST 100 endeksi de hafta içinde gördüğü en düşük seviyeye göre yaklaşık 5383,42 puan yükseldi. Dolar/TL basında hafta içinde 5,94 sınırına kadar çıkmasının ardından yeniden düşüşe geçerek, yurt içi piyasalarda haftayı 5,78 seviyesinden kapatarak piyasa beklentilerini karşılamış oldu.

Uzmanlar, ülkemizin bölgesel güç olma yolunda her geçen gün azalan bölgesel risklerin yanında yurt dışında da piyasaların önündeki engellere ilişkin pozitif gelişmeler yaşandığını belirtiyorlar.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap