Dünya

Pompeo’dan Türkiye’yi Destekleyen Açıklama!

Pompeo’dan Türkiye’yi Destekleyen Açıklama!

Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili tedirginlik yaşadığını ve güneyinde yer alan karışıklığı çözümlemek için haklı gerekçeleri olduğunu söyleyerek harekata destek verdiğini ortaya koydu. Amerika’nın en tarafsız haber platformlarından biri olmasıyla bilinen PBS kanalında açıklamalarda bulunan Pompeo’ya Barış Pınarı Harekatına ilişkin düşünceleri soruldu. Bu soru üzerine Türkiye’nin güney bölgesindeki terör tehdidinden bahseden Pompeo, Amerika Birleşik Devletlerinin Suriye politikasının da Türkiye’yi koruğunun altını çizdi. Kendilerinin Suriye’de DAEŞ’in etkin olmaması için mücadele ettiklerini, bu esnada bölgede oluşacak zaaf dolayısıyla Türkiye’nin terör örgütleri tarafından hedef alınmaması için alınması gereken tedbirleri de aldıklarını söyleyen Pompeo yaptığı açıklamalar ile Türkiye’nin arkasında durdu.

Abd uzun zamandır Daeş örgütünü bitirmeye çalışıyor

Amerika’nın bölgedeki askerlerini çekmesiyle ilgili kendisine sorulan soruya da yanıt veren Pompeo, bu durumun Türkiye harekatına yeşil ışık yakmak anlamına gelmediğini kaydetti. Recep Tayyip Erdoğan ile Donald Trump’ın telefon görüşmesinde bu konunun gündeme geldiğini söyleyen Pompeo, ABD askerlerinin zarar görme ihtimalini ortadan kaldırma amaçlı askerlerin sadece bölgelerinin farklı bir tarafa kaydırıldığını belirtti. Bunun dışında Türkiye’ye yeşil ışık yakma gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Uzun zamandır Suriye’de DAEŞ’in yok edilmesi için Amerikan askerlerinin çaba gösterdiğini söyleyen Pompeo, ABD’nin hedefine ulaştığını ve bu bölgede varlık göstermeye bir süre daha devam edileceğini söyledi.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com