Katalonya özerk bölgesinin eski lideri olan Puigdemont Belçika’da kaçak olarak yaşıyordu. Kendi isteğiyle polise teslim olan Puigdemont mahkemeye çıkarıldı ve serbest bırakılmasına karar verildi. Sabahın erken saatlerinde polise teslim olan eski Katalonya liderinin gözaltı süresi çok uzun sürmedi.

Kısa sürede hakim karşısına çıkarılan ve nihayetinde serbest bırakılan Katalan lider, ülkesindeki binlerce protestocuyu sevindirdi. Çünkü İspanya Yüksek Mahkemesi daha önce Avrupa’da yakalanması için Puigdemont hakkında 3 kez tutuklama emri çıkartmıştı. Buna rağmen Belçika mahkemesi tarafından salıverilen Puigdemont’un izleyeceği yol haritası merak ediliyor.

Gösteriler Durmadan Devam Ediyor

Katalonya’da izinsiz olarak gerçekleştirilen referandum sonrasında Puigdemont kadar şanslı olmayan siyasetçiler İspanya Mahkemesi tarafından 4 ay gibi kısa bir sürede yargılandı ve hapis cezası aldılar. Katalonya’nın ba’ımsızlığını savunan siyasetçilerin hapis cezası aldığı günden bu yana ise Barcelona sokaklarında gösterilerin ardı arkası kesilmiyor, protestocular yoğun bir şekilde polisle çatışıyor. Merkezi yönetim ise çözüme dönük bir hamle yapmıyor.

Son olarak dünyanın en büyük derbilerinin başında gelen Barcelona – Real Madrid maçı da bu olaylardan etkilendi ve El Clasiconun ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Barcelona şehrindeki protestoların uzun bir zaman daha sürmesi beklenirken, can ve mal kaybının en az olması için güenlik güçleri ellerinden geleni yapıyorlar.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap