Ekonomi

Rize – Artvin Havalimanı Son Sürat Yapılıyor!

Rize - Artvin Havalimanı Son Sürat Yapılıyor!

Rize Valisi Kemal Çeber tarafından yapılan açıklamada inşaatta her gün 120,000 ton civarında dolgu yapıldığı kaydedildi. Şu anda % 44’ü biten inşaatın en büyük zorluğu ise Rize’nin hava durumunun sürekli yağışlı olması ve inşaat işlemlerini aksatması. Vali Çeber hava şartlarının kötü olmasına karşın yine de 29 Ekim 2020 tarihine kadar havalimanının planlandığı şekilde açılması için son hızla çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Şehirler arası mesafeler fazlası ile azalıyor

Havalimanının içerisinde yer alacak organizasyonlarla ilgili de çalışmaların sürdüğünü söyleyen Çeber, Ekim ayı içerisinde üstyapı ihalesinin yapılarak havalimanında konuşlanacak marka ve şirketlerin belirlenmesini planladıklarını söyledi. Doğu Karadeniz bölgesindeki illerin Trabzon Havalimanını yoğun olarak kullandıklarını ve Rize-Artvin havalimanıyla birlikte oradaki yoğunluğun da rahatlayacağını kaydeden Çeber, bölge halkının daha rahat bir şekilde ulaşımının sağlanacağını söyledi.

Artvin – Rize havalimanının konuşalanacağı yer ise Rize merkeze 34 kilometre mesafede olan Rize’nin Pazar ilçesi. Bu konum, Artvin merkezine ise tam 125 kilometre uzaklıkta. Yapılacak olan havalimanı Ordu – Giresun havalimanının ardından denizin dolgu ile doldurulması sonucu yapılacak olan ikinci havalimanı olma özelliğini de taşıyacak. Doğu Karadeniz bölgesinde Artvin – Rize havalimanı dışında Gümüşhane – Bayburt havalimanının da inşaatının sürdüğü öğrenildi.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com