Eğitim

Rize’de Su Sorunlarına Farkındalık Artıyor!

Rize’de Su Sorunlarına Farkındalık Artıyor!

ProjectWET ismi verilen projede yalnızca öğrencilere değil, üniversitede görevli olan öğretmenlere de konuyla ilgili eğitimler veriliyor. Su okuryazarlığı eğitimi olarak adlandırılan bu eğitimde su kullanımı ve sorunlarıyla ilgili fikir alışverişi yapılıyor, sorunlara çözümler aranıyor. Ortak aklın devreye sokulduğu bu eğitimde yeni yeni fikirler ortaya sunularak su tüketiminin nasıl engelleneceğine ilişkin yeni çözümler üretiliyor.

Projeden sorumlu olan Nazihan Ursavaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada suyun hemen hemen her türlü bilim dalında bir yeri olduğunu söyleyerek insanların yaşamının da en önemli parçası olduğuna vurgu yaptı.

Günden güne kişi başına düşen temiz su miktarında büyük düşüşler yaşandığını ve buna dur denilmediği taktirde önümüzdeki yıllarda insanlığı çok kötü günlerin beklediğini ifade eden Ursavaş, geliştirdikleri proje ile konunun ciddiyetinin üzerinde durulacağını söyledi.

Tüm Türkiye Bu Konuda Bilinçlenmeli

Proje kapsamında şu ana kadar toplam 2 bin kadar öğrenciye eğitim verildiğini söyleyen Ursavaş, 24 öğretmenin de öğrenci gibi bu projede eğitildiğini belirtti. Eğitimlerin aksatılmadan devam edeceğini de söyleyen Ursavaş, su konusundaki bilincin Rize’den tüm Türkiye’ye sonra da tüm dünyaya yaymak istediklerini belirti.

Önümüzdeki yıllarda daha fazla öğretmen ve öğrencinin de eğitime şimdiden planlandığını söyleyen Nazihan Ursavaş bu proje sayesinde su sorunlarının çözülmesine katkıda bulunmak istediklerini ifade etti.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap