Teknoloji

Sabiha Gökçen’e Gurur Yaşatan Sertifika!

Sabiha Gökçen’e Gurur Yaşatan Sertifika!

Genellikle yurt dışı uçuşlarının yapıldığı Sabiha Gökçen Havalimanın bu bölümündeki binasına çevre dostu bina sertifikası verildi. Dizaynı ve içindeki temizliğe ilişkin uygulamalarıyla birçok havalimanına da örnek olan Sabiha Gökçen Havalimanına bu sertifikayı Amerika Yeşil Binalar Konseyi olarak bilinen birlik verdi.

Dünyada çeşitli binaların temizliğe uygunluk ve sürdürülebilir olarak hijyenli ortamların sağlanmasına ilişkin verilen bu sertifika ilk olarak 1998 yılında verilmeye başlandı. Bu sertifikayı alan işletmeler ya da Sabiha Gökçen Havalimanı gibi devasa büyüklükteki yerlerin yapısının çevre dostu olduğu anlamına geliyor.

Bunun yanında sertifika sahibi olan yerlerde araçlarda çok fazla dikkat edilen karbon salınım oranının da oldukça düşük olduğu biliniyor. Bu standartları sağlayarak çevre dostu bina sertifikası almaya hak kazanan Sabiha Gökçen Havalimanı duyan herkesin göğsünü kabarttı.

Övgülerin Arkası Kesilmiyor

Henüz İstanbul’a yeni yapılan İstanbul Havalimanı ile ilgili Türkiye’ye gelen övgülerin ardı arkası kesilmeden şimdi de Sabiha Gökçen Havalimanının böylesine önemli bir sertifika alması, Türkiye’de havacılığın geldiği önemli noktayı bir kez daha gözler önüne serdi.

18 milyon civarında insanın yaşadığı İstanbul’daki havalimanları aşırı yoğun olmasına rağmen çok fazla bekleme yapılmadan uçuşlar aralıksız olarak sürmeye devam ediyor. Çevre dostu bina sertifikasıyla gücüne güç katan Sabiha Gökçen’e verilen bu sertifika daha önce İzmir Adnan Menderes Havalimanına da verilmişti.

Yazar hakkında

Ömer Mercan

Erzurum Atatürk Üniversitesinde Radyo Televizyon bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. İleriye yönelik kendimi geliştirmek ve daha iyi bir deneyim için haber içeriği editörlüğü yapıyorum.

    E-Posta: omermercan@aktueladam.com

Yorum Yap