Bunun en temelinde insanların yediği sağlıksız gıdalar geliyor. Kısa bir sürede yenecek hale getirilen tavuklar, yabancı tohumdan üretilmiş meyve ve sebzeler ve bunun gibi bir çok faktör insanların ya hastalanmasına sebep oluyor, ya da obeziteye yol açıyor. Bu konu hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den de bir açıklama geldi.

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada sağlıksız beslenmenin ülkemize 1 yılda 2 trilyon dolar kadar bir mali yük getirdiğini söyledi. Sağlıksız beslenme sonucunda insanların hastanelere akın ettiğini ve orada bazı kaynakların harcandığını belirten Bakan Pakdemirli, böylece sağlığa ayrılan kaynağın miktarının arttığını ve bütçeye yeni yüklerin bindiğini, bunun da ülkemizi geriye çeken bir faktör olarak karşımıza çıktığını söyledi.

İsraf Önemli bi Sorun

Bakanlık olarak hedeflerinin 2030 yılında hiç kimsenin aç kalmaması olduğunu hatırlatan Bekir Pakdemirli, bir yandan üretilen gıda ürünlerinin israf edilme oranının yüksek olduğunu, bir yandan da fazla ve sağlıksız beslenerek obez olanların sayısının gün geçtikçe katlanarak arttığını söyledi. Gündemlerinde ilk olarak açlık sorunu, ikinci olarak israf sorunu ve son olarak sağlıksız beslenme sorununun bulunduğunu söyleyen Pakdemirli, eksik olan hususların iyileştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduğunun da altını çizdi.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap