Eğitim

Siirt Üniversitesi’nde Kontrol Öğrencilerin Elinde!

Siirt Universitesi’nde Kontrol Ogrencilerin Elinde!

Alınan bilgilere göre Siirt Üniversitesinde okuyan öğrenciler hem derslere hangi günler girmek istediklerine, hem de hangi akademisyenin dersini dinlemek istediklerine karar verebiliyor. Üniversite öğrenciliğinde bir çığır olarak görülen bu imkanın Siirt üniversitesinde verilmeye başlanmasıyla kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelere de yayılması bekleniyor.

“Öğrenci Merkezli Ders Programı” olarak adlandırılan proje kapsamında Siirt Üniversitesi öğrencileri tamamen derslerle ilgili kontrolü ve inisiyatifi kendi ellerinde tutuyor.

Kimi öğrenci haftanın sadece 2 günü okula gelmek ve yoğun bir şekilde derslere konsantre olmak isterken, kimileri de aldıkları dersleri 5 güne yayarak rahat rahat derslere girip çıkıyor ve çok aşırı yükleme yapılmadığı için kafa olarak daha rahat bir üniversite dönemi geçiriyor. Herkesin kendine özgü özelliklerini en iyi kendisinin bilmesinden hareketle oluşturulan bu yöntemin Siirt Üniversitesi öğrencileri tarafından da fazlasıyla benimsendiği ve çok sevildiği belirtildi.

Esneklik Anlayışı İle Hareket Ediyoruz

Siirt Üniversitesinin Eğitim Fakültesinde dekanlık yapan Prof. Dr. Hasan Basri Memduhoğlu yaptığı açıklamada Siirt Üniversitesinin geçmişinin çok eskilere dayandığını ve bu eğitim kurumunun en güzel şekilde öğrencilere hizmet verebilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını söyledi.

Öğrencilerin birçok konuda olduğu gibi derslere giriş çıkış saatlerinin ve hangi hocanın dersine girmek istediğinin tamamen öğrenciye kaldığını ve esneklik anlayışıyla hareket edildiğini söyleyen Memduhoğlu bu uygulamanın önümüzdeki yıllarda da aynen devam edeceğini söyledi.

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap