İlk olarak hükümetin metro ücretlerini artırma kararı vermesinden sonra sokaklarda protesto olarak başlayan, sonrasında adeta bir polisle çatışmaya dönüşen olaylarda bugün 8 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Metroya yapılan zammı protesto etmek amacıyla başlayan bu protestolara ilişkin hükümet yetkilileri zammı geri aldılar fakat yine de şiddetin dozu düşmedi. Günden güne büyüyen olaylardaki hayatını kaybeden 8 kişinin de yağmalama yapılan 2 ayrı yerde çıkan yangın sonucunda hayatlarını kaybettikleri açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre yangınlardan ilki Singapur ilinin Renca bölgesindeki bir giyim fabrikasından çıktı. Fabrika yağmalandığı sırada sebebi bilinmeyen bir durumdan ötürü yangın çıktı ve 5 kişi oracıkta can verdi. Bu sabahta San Bernardo bölgesinde hareketlilik yaşandı. Burada da bir süpermarket yağmalanırken yangın çıktı ve 3 kişi hayatını kaybetti.

Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Hükümet yetkilileri ne yapsa göstericilerin nefreti bitmezken, bir yandan da ülkenin merkez bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasakla ilgili ihlal yapılması durumunda Şili Güvenlik Güçlerinin silahlarına başvurabileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bazı bölgelerde ise dışarı çıkma yasağı konmamasına rağmen hayat durdu. Bu tür yerlerde de okulların iptal edildiği, havalimanı seferlerinin de aynı şekilde iptal edildiği anlatıldı.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap