Ekonomi

Şirketler İçin Beyanname Yükümlülüğü Genişletiliyor!

Şirketler İçin Beyanname Yükümlülüğü Genişletiliyor!

Yılbaşından itibaren yürürlüğe giren yeni kurallar çerçevesinde lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşya gibi malzemeler için geri dönüşüm katılım ücreti verilecek.

Yönetmeliğin ilkeleri yeni belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Gelir Beyannamesi Katılım Payı Beyanı Genel Tebliğinde Değişiklik” Başlıklı Tebliğ yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

Çevre Kanunu’nda yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenen torbaların geri dönüşüme katılım payı toplanmaya başlandı ve yeni düzenlemenin ikinci aşaması bu yıl başladı. Lastikler, akümülatörler, piller, mineral yağ, bitkisel yağ, elektrik ve elektronik cihazlar, ilaç ve plastik, metal, cam ve ahşap ambalajları için geri dönüşüm katılım ücreti 1 Ocak 2020 itibariyle başlamıştır.

Vergiler Pazarlamacılar veya İthalatçılar dan Alınacak

Tebliğde yapılan değişiklikle, mağazalardan plastik poşetler ve toptancı veya ithalatçılardan alınan diğer ürünler için bir geri kazanım katkısı tahsil edilecektir. Bu kapsamda beyannameler kurumlar vergisi mükellefleri için aylık, diğerleri için üç ayda bir verilecektir.

Yazar hakkında

Orhan Aydın

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesini okudum. Dijital Reklam ve Pazarlama üzerine bağlı olduğum şirketin editörlük bölümünde çalışıyorum. Haber siteleri için içerik üretmekteyim.

E-Posta: orhanaydin@aktueladam.com

Yorum Yap