Bu duyurunun ardından uydunun fırlatılacağı şehre doğru yola çıktığı da açıklandı. Alınan bilgilere göre uydu ile ilgili tüm testler sorunsuz bir şekilde yapıldı ve şu anda uzaya fırlatılmaya hazır durumda. Amerikan uzay mekiklerinin genelde uzaya fırlatıldığı yer olan Cape Canaveral bölgesine ulaştırılan yeni uydunun önümüzdeki yılın Şubat ayı içerisinde fırlatılması planlanıyor. Bu kadar hızlı sürede biten ve tüm testleri başarıyla geçen bu uydunun daha erken gönderilip gönderilmeyeceği ise şu anlık tartışılmamış durumda.

Güneşin hareketlerini izlemesi planlanan Solar Orbiter adlı uydumuz güneşe en fazla 26 milyon mil, yani yaklaşık 42 milyon kilometre kadar yaklaşacağı belirtiliyor. Bu uzaklıkta durmasının sebebi, güneşin sıcağından fazla etkilenmemek.

Uyduya Hareketli Paneller Yerleştirilecek

Bu kadar mesafeden bile uydunun 500 dereceye kadar bir sıcaklığa maruz kalması beklenirken, uydunun 500 derece ile -180 derece arasındaki tüm sıcaklıklara dayanacak bir yapıda malzeme kullanıldığı da aktarıldı. Bunun yanında uydunun ısınmasını az olsun düşürebilmek amacıyla uyduya hareketli panellerin de yerleştirildiği öğrenildi.

Bu uydunun güneşi gözlemlemesinden sonra bilim adamları tarafından güneşe dair bazı bilgilerin daha net bir şekilde edinilebileceği belirtiliyor.

Yazar hakkında

Aktüel Adam

Yorum Yap