Teknoloji

SpaceX’ten Uzaya Süper Fare Gönderdi!

SpaceX’ten Uzaya Super Fare Gonderdi!

Son olarak Amerika merkezli SpaceX firmasının yaptığı başarılı işlemler adeta NASA’yı gölgelemiş gibi görünüyor. Son olarak SpaceX’in uzaya süper fareler göndermesi büyük dikkat çekti. Normal farelerin sahip olduğu kaslara göre 2 kat daha kalın kaslara sahip olan bu fareler bir kutu içerisine konuldu ve uzay mekiğinden fırlatıldı.

Tam 3 gün süren yolculuk sonucu ise Uluslararası Uzay İstasyonuna başarılı bir şekilde ulaştı. Bu farelerin gönderilme amacı ise oldukça ilginç. Yapılan resmi açıklamada uzayda bir kas deneyi yapılacağı ve bu farelerin kas deneyinde kullanılacağı açıklandı.

SpaceX uzayda kurulan ve 6 astronutun görev yaptığı Uluslararası Uzay İstasyonuna bugüne kadar 18 kez rus yapımı olduğu bilinen “soyuz” isimli kargo mekiği göndermişti. Son gönderimiyle beraber bu sayı 19’a çıkarken, gönderilen kargoda farelerden ziyade yaklaşan yılbaşı için astronotlara birçok hediye de gönderildi.

Deneylerin Başlangıç Tarihi Henüz Belli Değil

Uzayda görev yapan 6 astronotun moral ve motivasyonunun artırılmasının amaçlandığı bu hediyelerin başarıyla ulaşması SpaceX çalışanlarını sevince boğdu. Halihazırda görev yapan 6 astronotun 3’ünün Amerikalı, 1’inin İtalya, 2’sinin ise Rus olduğu biliniyor.

Uzaya gönderilen farelerle ilgili deneyin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Yapılacak deneylerin sonucunda ulaşılacak bulguların uzayda yaşamla ilgili önemli bilgiler vermesi bekleniyor. Hayvan hakları savunucuları ise bu uygulamaya karşı olduğunu bildirdi. Önümüzdeki günlerde detayları ile uygulamamanın ayrıntılarını öğreneceğiz.

 

Yazar hakkında

Sergen Bakış

Antalya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Uzun yıllardır haber siteleri için içerik üretmekteyim. Sahalarda ropörtaj yaparken bana rastlayabilirsiniz.

E-Posta: sergenbakis@aktueladam.com

Yorum Yap